Przejdź do głównej zawartości

MAPA SZCZĘŚCIA - warsztat arteterapeutyczny - Dorota Sowa, Piotr Trzaskowski



Dorota Sowa – absolwentka Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku (wydział pedagogiki, specjalizacja magisterska: Pedagogika ogólna, specjalizacja licencjacka: Edukacja plastyczna z animacją społeczno-kulturalną). Ukończyła policealne studium plastyczne w Warszawie. Rozpoczęła studia podyplomowe z Arteterapii z elementami terapii pedagogicznej w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz praktykę kliniczną w zakresie arteterapii w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Tworkach.

ZAGADNIENIE:

   Zadaniem uczestników warsztatu jest wykonacie wspólnego collage’u z wykorzystaniem wycinków z gazet. W pierwszej fazie zajęć, wycinają i przyklejają do wspólnej powierzchni elementy, znalezione w prasie, które kojarzą im się ze szczęściem. Następnie rysują różnokolorową ścieżkę, łączącą poszczególne elementy. Grupa ustala, gdzie droga się zaczyna i gdzie kończy, oraz nadaje znaczenie poszczególnym kolorom wykorzystanym w rozrysowywaniu „trasy” przebiegającej po mapie. Pod koniec zajęć osoby uczestniczące dzielą się osobistymi refleksjami na temat pracy oraz jej wymowy.Forma pracy, umożliwia określenie i wizualizowanie marzeń uczestników. Pełni funkcję uporządkowania myśli. Praca może być zrealizowana w formie osobistej mapy z wykorzystaniem rysunków, zdjęć, symboli, haseł, itp. Mapa szczęścia pozwala zobrazować miejsca, ludzi i przedmioty, wzbudzające w uczestniku pozytywne emocje jak np. radość, szczęście oraz bezpieczeństwo. Praca umożliwia uczestnikom odnaleźć je oraz utrwalić poprzez dzieło artystyczne.Temat jest podstawą do rozważań nad szczęściem i uświadomienia osobistych odniesień w zakresie proponowanej problematyki. Daje możliwość budowania relacji społecznych między osobami w grupie, przedstawienia swojego punktu widzenia i odnalezienia wzajemnych podobieństw. Jest pretekstem do ujawnienia i nazwania emocji, oraz wpływa stymulację empatii i umiejętności koncentracji. Rozwija współpracę i skłania do autorefleksji.

ADRESACI (WIEK, PROBLEM): Mężczyźni i kobiety w wieku 10-70 lat, pacjenci Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Tworkach.

SPOSÓB REKRUTACJI DO ZAJĘĆ: Udział dobrowolny.

LICZEBNOŚĆ GRUPY: do 12-15 osób.

OBSZAR ROZWOJU: Emocjonalny, poznawczy.

CELE: Samopoznanie, budowanie więzi społecznych, nawiązanie interakcji w grupie, stymulacja i rozwój empatii, trening koncentracji.














Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MOJA MASKA - warsztat arteterapeutyczny - Michał Grubecki, Piotr Trzaskowski

Tytuł: MOJA MASKA Wprowadzenie: Maska towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów ludzkości - począwszy od ludów prymitywnych, kiedy miała za zadanie odstraszyć potencjalnego przeciwnika, ułatwić zdobycie zwierzyny lub też ułatwić identyfikację przedstawiciela tego samego plemienia. W starożytności pozwalała kapłanom przybierać postaci bogów, być celebransami, ale również manipulować prostym ludem. Warto wymienić maski greckie i ich związek z teatrem, maski weneckie itd. Maska łączy to co ma pozostać ukryte, z tym, co ma być jawne. Dziś pojęcie maski nie ogranicza się wyłącznie do rekwizytu. Maskę możemy przybrać w przenośni. Poprzez nałożenie maski możemy rozumieć też nasze przemiany. Udawana radość może być czasem maską naszych trosk wynikających z relacji z otaczającym nas światem, również naszej choroby. Jaka jest moja maska? Spróbujmy nałożyć na twarz gipsową maskę, a kiedy wyschnie, pomalujmy ją ulubionym kolorem, jeśli trzeba uzupełnijmy barwnymi plamami, orname...

MANDALA - ODKRYWANIE SIEBIE

AFILIACJA: Instytut Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im Marii Grzegorzewskiej NOTA O AUTORZE: Magdalena Załęska – absolwentka Wydziału Psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie (specjalizacja w zakresie psychologii klinicznej oraz psychologii zdrowia i psychoterapii), rozpoczęte studia podyplomowe z Arteterapii w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im Marii Grzegorzewskiej oraz praktyka kliniczna w zakresie arteterapii w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Tworkach Motyw koła, czy też okręgu jest jednym z najstarszych symboli ludzkości . To archetyp nieba, doskonałości, pełni, jedności, ochrony i bezpieczeństwa, a także boskiej mocy, życia i odrodzenia. Wzorzec ten był i jest wykorzystywany przez niemal wszystkie kultury, niezależnie od szerokości i długości geograficznej. W języku sanskryckim koło to mandala, czyli pierwotne źródło wszelkiego stworzenia. ...